اسپرسو ساز چیست و چگونه کار می‌کند

اسپرسو ساز چیست و چگونه کار می‌کند

اسپرسو ساز چیست

امروزه خرید اسپرسو ساز رو به افزایش است و به وفور در ادارات و منازل دیده می‌شوند. خیلی خوب است که می‌توانیم قهوه مخصوص خود را در محل کار یا بدون خروج از خانه دریافت کنیم. برندهای معتبری مانند بوش، دلونگی، مباشی و غیره دستگاه اسپرسو ساز تولید نموده‌اند. قیمت اسپرسو ساز نیز شاید به نظر بالا باشد اما با یکبار خرید، دیگر نیاز به پرداخت هزینه در کافه‌ها برای یک شات اسپرسو نخواهید بود. در قرن نوزدهم، قهوه تجارت بزرگی در اروپا بود. همانطور که مخترعان به دنبال بهبود دم کردن و کاهش زمان دم کردن قهوه بودند، اسپرسو متولد شد. برای بسیاری از قهوه خورها، اسپرسو قهوه اصلی است. این خالص‌ترین تقطیر دانه قهوه، در واقع جوهر واقعی یک دانه قهوه است. از نظر دیگر، می‌توان گفت اولین قهوه فوری است. اما قهوه اسپرسو دقیقاً چیست و چگونه بر روتین‌های صبحگاهی ما غالب شد؟

اسپرسو چیست

اگرچه بسیاری از مردم این روزها به لطف استارباکس با اسپرسو آشنا هستند، اغلب هنوز در مورد اینکه واقعاً چیست سردرگم‌اند. اسپرسو یک روش بو دادن قهوه نیست. نه دانه قهوه است و نه آسیاب شده آن، بلکه یک روش آماده سازی است. به طور خاص، فرایندی است که در آن آب داغ با فشار بالا روی پودر قهوه ریخته تا یک نوشیدنی قهوه غلیظ با طعمی عمیق و قوی تولید کند. این روش با دستگاه اسپرسو ساز انجام می‌پذیرد.

تاریخچه دستگاه اسپرسو ساز

در قرن نوزدهم، قهوه یک تجارت بزرگ در اروپا بود و کافه‌ها در سراسر این قاره رونق داشتند. اما دم کردن قهوه فرآیندی آهسته بود و همانطور که امروزه نیز وجود دارد، مشتریان اغلب باید منتظر دم کردن قهوه بنشینند. با دیدن یک فرصت، مخترعان در سرتاسر اروپا شروع به کشف روش‌های استفاده از ماشین‌های بخار برای کاهش زمان دم کردن قهوه نمودند. اگرچه مطمئناً تعداد بیشماری نمونه اولیه وجود دارد، اختراع دستگاه و روشی که منجر به تولید اسپرسو گشت معمولاً به آنجلو موریوندو از تورین ایتالیا نسبت داده می‌شود که در سال 1884 حق اختراع برای «ماشین‌های بخار جدید اقتصادی و فوری» دریافت کرد. اگرچه اختراع موریوندو اولین دستگاه قهوه ساز بود که هم از آب و هم از بخار استفاده می‌کرد، اما صرفاً یک ابجوسازی فله بود که برای نمایشگاه عمومی تورین ساخته شد.

لوئیجی بزرا، سازنده و «سازنده مشروبات الکلی» میلانی، اسپرسو تک شات را در سال‌های اولیه قرن بیستم اختراع کرد و در عین حال به دنبال روشی برای دم کردن سریع قهوه به طور مستقیم در فنجان بود. در حق اختراع اصلی او، یک دیگ بخار بزرگ با محفظه‌های مشعل داخلی پر از آب گرم می‌شد تا آب و بخار را از درون یک کیسه قهوه آسیاب شده عبور دهد. مکانیسمی که آب گرم شده از طریق آن عبور می‌کرد، به‌عنوان رادیاتور حرارتی عمل می‌کرد و دمای آب را از ۲۵۰ درجه فارنهایت در دیگ به دمای ایده‌آل دم‌آوری تقریباً ۱۹۵ درجه فارنهایت (۹۰ درجه سانتی‌گراد) کاهش می‌داد. اما دستگاه او روی شعله باز گرم می‌شد که کنترل فشار و دما را دشوار می‌کرد و قوام کلیدی اسپرسو را نداشت. او چند نمونه اولیه از دستگاه خود را طراحی و ساخت، اما نوشیدنی او تا حد زیادی مورد قدردانی قرار نگرفت، زیرا او پولی برای گسترش تجارت خود یا ایده‌ای برای بازاریابی دستگاه نداشت. اما او دسیدریو پاوونی را می‌شناخت که این کار را برای او انجام داد.

پاوونی نمونه‌های بزرا را در سال 1903 خریداری کرد و بسیاری از جنبه‌های طراحی را بهبود بخشید. شایان ذکر است، او اولین شیر آزاد کننده فشار را اختراع کرد. Bezzera و Pavoni با هم کار کردند تا دستگاه خود را که پاوونی Ideale نامیده بود، کامل کنند. در نمایشگاه میلان در سال 1906، این دو مرد جهان را با ” اسپرسو” آشنا کردند.

طرز کار اسپرسو ساز

اصطلاح محاوره‌ای برای تولید اسپرسو به عنوان “کشیدن یک شات” شناخته می‌شود، زیرا در دستگاه‌های اسپرسو ساز قدیمی‌تر برای تولید شات لازم بود کاربر یک دسته بلند را بکشد. برای اینکه برخی بتوانند یک شات اسپرسو تولید کنند، باید یک فیلتر قهوه را با 7 تا 10 گرم قهوه آسیاب شده برای یک شات 30 میلی لیتری و 12 تا 18 گرم برای دو شات 60 میلی لیتری اسپرسو پر کنند. هنگامی که فرآیند شروع می‌شود، آب تحت فشار به داخل محفظه فیلتر و سپس از طریق قهوه آسیاب شده که در پورتافیلتر نگهداری شده، وارد می‌شود. اگر آب خیلی سرد باشد طعم قهوه ترش و اگر آب خیلی گرم باشد طعم قهوه تلخ می‌گردد. بنابراین یک دستگاه اسپرسوساز با کیفیت باید دمای آب دم شده را کنترل کند تا در چند درجه حرارت ایده‌آل برای تهیه قهوه اسپرسوی عالی باشد.

با استفاده از دستگاه اسپرسوساز، یک نوشیدنی غلیظ تقریباً شربتی تولید می‌شود زیرا روغن‌های موجود در قهوه آسیاب شده را استخراج و امولسیون می‌سازد. دو شات ایده‌آل اسپرسو باید بین 25 تا 30 ثانیه از زمانی که پمپ دستگاه برای اولین بار روشن می‌شود به دست آید. یک دستگاه اسپرسوساز همچنین دارای یک میله بخار است که می‌تواند برای بخار کردن و کف کردن شیر در نوشیدنی‌های اسپرسویی مبتنی بر شیر مانند لاته و کاپوچینو استفاده شود. کارایی دستگاه اسپرسو ساز در خانه بسیار بالا است و شما مجبور نیستید هر دفعه هزینه کافه را بپردازید.

تفاوت قهوه ساز و اسپرسو ساز

اکثر دوستداران قهوه در سراسر جهان استدلال می‌کنند که دستگاه‌های اسپرسو تجربه قهوه اصیل‌تر، غنی‌تر و خامه‌ای‌تر را ارائه می‌دهند. دستگاه اسپرسوساز همچنین به شما این امکان را می‌دهد که انواع مختلفی از قهوه را بسته به روحیه، طعم یا قدرت مورد نظر خود انتخاب کنید. در مقایسه، قهوه سازها یک دستگاه یک کاره هستند و مطمئناً قهوه ضعیف‌تری تولید خواهند کرد. اگر از علاقه مندان به قهوه هستید، تقریباً مطمئناً محصول نهایی ارائه شده توسط دستگاه اسپرسوساز را ترجیح می‌دهید.

اسپرسو ساز 15 بار یعنی چی

اسپرسو علاوه بر دمایی که برای دم آوری نیاز دارد به فشار هم احتیاج دارد که در قهوه ساز‌های عادی وجود ندارد. اگر تنها آب جوش را از پودر قهوه عبور دهیم عصاره گیری انجام نمی‌شود، نوشیدنی طعم آب می‌دهد و عطر و طعمی که اسپرسو باید داشته باشد را نمی‌توانیم بچشیم. پس این جادوی فشار است که بین طعم آب با طعم اسپرسو تفاوت ایجاد می‌کند. هرچه فشار بیشتر باشد آب بیشتر بر قهوه اثر می‌گذارد و طعم و عطر قهوه قوی‌تر می‌شود. فشار دستگاه‌های اسپرسوساز خانگی معمولاً ۱۵ بار است.

در مجموع اسپرسو سازها دستگاه‌هایی حرفه‌ای برای تهیه قهوه اصیل و قوام یافته هستند که توجه دوستداران قهوه را به خود جلب نموده‌اند. انواع دستگاه اسپرسو ساز مانند اسپرسو ساز دلونگی مدل BCO421 در فروشگاه باما کالا موجود و به فروش می‌رسد. شما می‌توانید با خرید این دستگاه، طعم لذت بخش اسپرسو را در خانه تجربه کنید.

  • تحریریه
  • خرداد 2, 1401
  • 256 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!