انواع پلوپز موجود در بازار در سال 2022

انواع پلوپز موجود در بازار در سال 2022

انواع پلوپز چیست

انواع پلوپز دستگاه‌های برقی رومیزی جمع و جور هستند که برای پختن مقادیر زیادی برنج با حداقل نظارت طراحی شده‌اتد. انواع پلوپز از یک کاسه داخلی نچسب، کنترل ترموستات و عنصر گرمایش تشکیل می‌شوند و کاربرد آنهابسیار ساده است، انواع پلوپز دستگاهی فوق‌العاده کاربردی و  ارزشمند برای مشاغلی که روزانه به مقادیر زیادی برنج نیاز دارند، محسوب می‌شود. از طرف دیگر امروزه، همه افراد خانواده مجبور هستند که بیرون از منزل کار کنند و به همین دلیل زمان زیادی برای پخت و پز طولانی مدت ندارند. به همین منظور خرید پلوپز و سرخ کن به شدت برای آنان کارآمد خواهد بود. اولین پلوپز در سال 1955 توسط شرکت توشیبا در ژاپن معرفی شد. به دلیل محبوبیت بسیار زیاد آن، شرکت‌های دیگری مانند بوش و بیم آلمان نیز به بازار پیوستند و نوآوری‌هایی را اضافه کردند که توانایی‌ها و ویژگی‌های موجود را گسترش داد. اکنون در سال 2022 شاهد تولید انواع پلوپز با ویژگی‌های بسیار متنوع و کاربردی هستیم. در این مقاله قصد داریم چهار مدل مختلف پلوپز را معرفی نموده و درباره آنها مفصل توضیح دهیم.

انواع پلوپز

با انواع پلوپز آشنا شوید

چهار نوع پلوپز وجود دارد. دانستن ویژگی‌های هریک از انواع پلوپز و عملکرد آنها به شما می‌گوید کدام نوع پلوپز را بخرید.

  • پلوپز دیجیتالی
  • پلوپز معمولی
  • پلوپز چند کاره
  • پلوپز القایی

پلوپز دیجیتالی

پلوپز دیجیتالی یکی از انواع پلوپز با تنظیمات دیجیتال است. پلوپزهای دیجیتالی به شما این امکان را می‌دهند که دما یا زمان پخت خود را از قبل تنظیم کنید. پلوپز دیجیتالی درست مانند یک پلوپز معمولی عمل می‌کند اما یک ویژگی اضافه دارد: دمای قابلمه را اندازه گیری نموده و زمان پخت را بر اساس نوع برنجی که در حال پخت است تنظیم می‌کند. پلوپز دیجیتالی بیم مدل RC-1202 یکی از پلوپزهای دیجیتالی و در عین حال چندکاره است.

پلوپز معمولی

پلوپز معمولی، پلوپزی با حداقل امکانات است. یک پلوپز معمولی معمولاً دارای یک کاسه و عنصر حرارتی است که آب را می‌جوشاند و برنج را می‌پزد. یک پلوپز معمولی هیچ ویژگی خاصی به جز رابط کاربری آسان ندارد. پلوپز معمولی برخلاف مدل‌های پیشرفته‌تر است که دارای حالت‌های پخت متعدد، تایمرهای سریع، تنظیماتی است که به شما امکان می‌دهد غذاهایی غیر از برنج بپزید، و لوازم جانبی دیگری که می‌توان از آنها برای بخارپز کردن سبزیجات یا غذاهای دریایی در حین پختن برنج در زیر استفاده کرد.

پلوپز چند کاره

پلوپز چند کاره انواع مختلفی از پخت و پز دارد. یک پلوپز چند کاره ممکن است ترکیبی از آرام پز و بخارپز باشد. پلوپز چند منظوره معمولاً برای پخت برنج استفاده می‌شود و عملکردهای دیگری از جمله بخارپز کردن سبزیجات، تهیه سوپ و غیره نیز دارد. انواع پلوپز چند کاره همه کاره هستند زیرا با پختن چندین مورد به طور همزمان بدون اشغال فضای زیاد یا نیاز به وسایل گران قیمت، در زمان و هزینه کاربر صرفه جویی می‌کنند. آنها با انجام یکباره پخت و پز به جای خرید لوازم اضافی برای انجام کارهای مشابه به طور جداگانه، بسیار موثر واقع شده‌اند.

پلوپز القایی

یک پلوپز با حرارت القایی از یک سیم پیچ مغناطیسی برای گرم کردن برنج به جای آب جوش استفاده می‌کند. این نوع پلوپز با کمک فناوری گرمایش القایی می‌تواند غذا را به خوبی بپزد. پلوپز با حرارت القایی به جای استفاده از گرمای مستقیم از یک صفحه الکتریکی در زیر تابه داخلی، برق خود را از طریق یک جریان متناوب از پریز برق دریافت می‌کنند. پلوپزهای القایی به دلیل پخت و پز دقیق و عملکردهای متعدد، گرانتر از سایر پلوپزها هستند.

روش های مختلف استفاده از  انواع پلوپز چیست؟

برای استفاده از پلوپز، ابتدا برنج را قبل از پخت به خوبی بشویید. این به جلوگیری از چسبیدن دانه‌های برنج به هم کمک می‌کند و در حفظ بهداشت پلو هم موثر است. برای کمک به جداسازی دانه‌ها، مقدار کمی روغن گیاهی اضافه کنید. به عنوان یک راهنمای کلی، از یک فنجان پر از آب برای هر فنجان پر از برنج استفاده کنید. یک فنجان برنج تقریباً دو فنجان پلو می‌شود. برای برنج نرم‌تر کمی آب بیشتر یا برای برنج سفت‌تر کمی آب کمتر اضافه کنید. در ادامه روش استفاده از انواع پلوپز را واضح‌تر توضیح می‌دهیم.

1.مقدار مورد نظر برنج را با استفاده از پیمانه پلوپز اندازه گیری کنید.

2.برنج را در یک الک زیر آب جاری بشویید تا سبوس و نشاسته اضافی آن گرفته شود.

3.برنج را در کاسه پلپز بریزید. برای اینکه برنج یکنواخت پخته شود، آنها را به طور مساوی در اطراف کاسه پخش کنید.

4.مقدار صحیح آب را با استفاده از پیمانه اندازه گیری یا با پر کردن کاسه داخلی تا حد مناسب اضافه کنید.

5.کاسه داخلی را داخل پلوپز قرار دهید.

6.درب آن را ببندید.

7.پلوپز را به برق وصل کنید.

8.دستگاه را روشن کنید.

9.معمولا هنگامی که پخت و پز تمام می‌شود، دستگاه به طور خودکار به حالت گرم نگهدارنده تغییر می‌کند.

10.برای نتیجه بهتر، درب را به مدت 10 تا 15 دقیقه بسته نگه دارید.

11.درب را با دقت باز کنید، اجازه دهید بخار و تراکم به داخل پلوپز برود.

12.برنج را قاطی کنید و سپس سرو نمایید.

13.فراموش نکنید دستگاه را از برق جدا کنید.

استفاده از پلوپز

چرا از پلوپز استفاده کنیم؟

پختن برنج به طور سنتی فرآیندی بود که برای اطمینان از پختن صحیح برنج نیاز به توجه زیادی داشت. پلوپزهای برقی با کنترل مکانیکی یا الکترونیکی گرما و زمان‌بندی، فرآیند را خودکار نموده‌اند. بنابراین دیگر نیاز به طبخ برنج بر روی اجاق گاز و توجه زیاد به آن نیست. اگرچه پلوپزها لزوماً روند پخت و پز را تسریع نمی‌کنند، اما با پلوپز برقی، میزان دخالت آشپز در پخت برنج به اندازه گیری ساده برنج، آماده سازی مناسب برنج و استفاده از مقدار مناسب آب کاهش می‌یابد. حال که با انواع پلوپز آشنا شدید می‌توانید آسان تر برای خرید آن تصمیم بگیرید. برای اطلاعات بیشتر هم می‌توانید مقاله تفاوت پلوپز و آرام پز چیست؟ را مطالعه کنید.

  • تحریریه
  • تیر 20, 1401
  • 359 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!