چطور جاروبرقی را تمیز کنیم

چطور جاروبرقی را تمیز کنیم

نظافت جاروبرقی

کاربرد انواع لوازم برقی مدرن و امروزی مانند جاروبرقی در سهولت زندگی انسان‌ها تاثیر زیادی داشته‌اند ولی علاوه بر کاربرد، باید به نگهداری و نظافت آنها نیز توجه نمود. تصور کنید بعد از سال‌ها خرید جاروبرقی و استفاده زیاد از آن، ناگهان روزی جارو برقی شما صداهای عجیبی تولید کند و از کار افتاده شود. آیا ترجیح می‌دهید به سراغ جاروبرقی نو بروید یا علت آن را جویا شوید؟ دقیقا این اتفاق چند ماه پیش برای جاروبرقی من افتاد و  سریع به نمایندگی آن مراجعه نمودم. بعد از اینکه دستگاه توسط تکنیسین بررسی شد اعلام کردند که جاروبرقی و فیلتر آن تا کنون تمیز نشده و همین امر باعث خرابی آن شده است. خوب این نکاتی است که هنگام خرید توسط فروشنده باید به خریدار گوش زد شود و متاسفانه اکثر فروشندگان لوازم خانگی فقط در تلاش برای فروش اجناس خود هستند. برای تمیز کردن جاروبرقی اصولی وجود دارد که در این مقاله به آن می‌پردازیم تا کمکی باشد برای حفظ سلامت و کارآیی دستگاه شما. باز کردن گرفتگی‌ها، باز کردن گره سیم جاروبرقی و توجه و رسیدگی به فیلترهای کثیف، ساده‌ترین روش‌ها برای حفظ نظافت آن است.

چطور جاروبرقی را تمیز کنیم

لوازم مورد نیاز برای نظافت جاروبرقی

قیچی (یا تیغه موکت بری): برای بریدن گره‌های مو وگرد و غبار از رول برس.

دستگاه باد پر فشار: برای تمیز کردن سریع سطوح گرد و غبار و از بین بردن تجمعات در مکان‌های صعب العبور.

برس کوچک: یک مسواک قدیمی هم در صورت ممکن کاربردی است.

پاک کننده‌های لوله: برای مقابله با گرفتگی‌های بزرگتر در مکان‌های دور از دسترس.

پارچه یا اسفنج مرطوب: برای پاک کردن کثیفی.

چراغ قوه: برای کمک به پیدا کردن گرفتگی‌ها.

دستکش کار: برای جلوگیری از نفوذ گرد و غبار و کثیف شدن دست‌ها. بهترین گزینه دستکش باغبانی است.

ماسک: برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به سیستم تنفسی شما.

در صورت نیاز کیسه جاروبرقی نو، فیلتر و لوله جدید.

نظافت جاروبرقی چقدر زمان می برد

حدود 10 تا 30 دقیقه برای فرایند اولیه زمان بگذارید، به علاوه 24 ساعت زمان لازم است که در صورت شستشو هر قسمت، خشک شود. تعمیرات جدی‌تر ممکن است چند ساعت طول بکشد. هر جاروبرقی، حتی آنهایی که قیمت بالایی دارند، نیاز به نگهداری دارد. این طبیعی است و هیچ کاری نمی‌توانید برای جلوگیری از آن انجام دهید. اگر متوجه شدید جاروبرقی شما ضعیف‌تر از گذشته به نظر می‌رسد، این نشانه‌ای است که نیاز به توجه دارد. اگر جاروبرقی به طور ناگهانی خاموش شود همینطور است. این واکنشی بی‌خطر برای محافظت از قطعات در برابر گرم شدن بیش از حد ناشی از گرفتگی یا گره خوردن است. خبر خوب این است که رسیدگی به جاروبرقی و نگهداری از آن بسیار ساده است و این چیزی است که از توجه به عملکرد جاروبرقی، خواندن کتابچه‌های راهنما، صحبت با تکنسین‌های تعمیرات و تماشای ویدیوهای آموزشی در گوگل قابل اجرا است.

همانطور که پیش می روید: گرد و غبار و کثیفی را پاک کنید

همانطور که تمام قسمت‌های دور از دسترس جاروبرقی را بررسی می‌کنید، از این فرصت استفاده نموده و هرگونه تجمعی را که در داخل جاروبرقی می‌بینید، با برس تمیز نموده، با دستگاه باد پاک کرده یا با دستمال مرطوب نظافت کنید. قبل از اینکه دوباره از جاروبرقی استفاده کنید، اجازه دهید قطعات مرطوب به مدت 24 ساعت، ترجیحا در نور خورشید خشک شوند. این مرحله به شدت ضروری نیست. از بین بردن گرد و غبار و کثیفی در حال حاضر می‌تواند به جلوگیری از گرفتگی در قطعات جارو برقی در آینده کمک کند.

کیسه جاروبرقی را خالی یا تعویض کنید

شاید این موضوع خیلی بدیهی به نظر برسد که حتی بتوان به آن اشاره کرد، اما برخی از افراد نمی‌دانند که این مرحله چقدر مهم است. هوا باید از خلاء عبور کند و یک کیسه پر از زباله، جریان هوا را مسدود می‌سازد.

فیلتر جاروبرقی را بشویید یا تعویض کنید

هر فیلتری در نهایت با گرد و غبار مسدود می‌شود و قدرت مکش را کاهش می‌دهد. ممکن است بعد از سال‌ها فیلتر نیاز به نظافت داشته باشد و به درستی کار نکند. اکثر سازندگان جاروبرقی، تمیز کردن یا تعویض فیلترها را در فواصل زمانی تعیین شده توصیه می‌کنند و این فواصل بسیار متفاوت است. به عنوان مثال، تولید کنندگان انواع جاروبرقی بوش توصیه می‌کند که فیلترهای جاروبرقی خود را بعد از هر چند بار استفاده تمیز کنید. معمولاً می‌توانید بین سرویس فیلتر کمی بیشتر از آنچه توصیه می‌شود صبر کنید و مشکلی پیش نخواهد آمد. دستورالعمل‌های مراقبت از فیلتر نیز می‌تواند در هر جاروبرقی متفاوت باشد. برای تمیز کردن فیلتر آن را روی سطل زباله ضربه بزنید تا آشغال‌های بزرگ در سطل بریزد. استفاده از باد فشار قوی گزینه دیگری است و سپس آن را زیر آب سرد بشویید. 24 ساعت به فیلتر اجازه دهید تا در هوای آزاد خشک شود.

چطور جاروبرقی را تمیز کنیم

گرفتگی را بررسی کنید و آنها را تمیز کنید

ساده‌ترین گرفتگی‌ها در انواع جاروبرقی می‌تواند تنها به دلیل وجود جسمی بسیار ریز مانند ته لوله خودکار پیش بیاید و باعث شود شما چندین ماه نتوانید از جاروبرقی استفاده کنید. در نهایت تنها با کمی توجه، به راحتی می‌توانید مشکل را بر طرف کنید. با این حال، معمولاً زمانی که زباله‌های کمی بزرگ (مانند تکه‌های ضایعات حیاط یا تکه‌های کاغذ) یا کمی چسبنده (مثلاً توده‌های مرطوب خاک یا توده‌های خز) در نواحی باریک، پیچ‌خورده و انتقالی داخل گیر می‌کنند، گرفتگی ایجاد می‌شود. اگر فکر می‌کنید باید گرفتگی را باز کنید، ابتدا نقاط اتصال را بررسی کنید. اگر می‌توانید شیلنگ‌ها یا سر تمیزکننده را جدا سازید و به دنبال ورودی‌هایی که در جاروبرقی تعبیه شده‌اند بگردید که همگی احتمالاً نقاطی برای ایجاد گرفتگی هستند. هرگونه گرفتگی یا تجمع را با دست، با یک لوله پاک کن یا با یک قوطی هوای فشرده پاک کنید.

رول برس را باز کنید

اگر کسی در خانه شما (از جمله حیوانات خانگی) موهایی بلندتر داشته باشد، احتمال آن بالا است که به برس چرخان جاروبرقی شما پیچیده شود. با گذشت زمان، ضایعات نخ مانند بیشتر برس را می‌پوشانند و از عملکرد خوب آن بر روی فرش جلوگیری می‌کنند. در موارد شدید، موهای پیچیده شده می‌توانند مانع چرخش آزادانه برس شوند، که می‌تواند منجر به شکستن تسمه محرک یا آسیب دیدن بلبرینگ‌ها گردد. اگر هر مویی را در اطراف برس (یا اطراف چرخ های نزدیک برس) می‌بینید، چند راه برای مراقبت از آن دارید. ساده‌ترین راه این است که فقط با قیچی گره را برش دهید یا آن را با تیغ ببرید. برای گره‌های بسیار ضخیم و محکمی که در بریدن آنها با تیغه مشکل دارید، می‌توانید با چیزی شبیه به یک ابزار چرخشی، ضخامت را به صورت نقطه‌ای برش دهید. فقط مواظب باشید خود رول برس را آسیاب نکنید.

چطور جاروبرقی را تمیز کنیم

اکنون با توجه به موارد گفته شده در بالا، می‌دانید که چطور جاروبرقی خود را تمیز کرده و از آن مراقبت کنید. با این کارها احتمال طول عمر بالای دستگاه بسیار زیاد خواهد شد. در ضمن حتما مقاله 7 اشتباه بزرگ در کاربرد جاروبرقی که باید از آنها دوری کرد را نیز مطالعه کنید.

  • تحریریه
  • تیر 26, 1401
  • 189 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!
لوگو باماکالا
به وب سایت باماکالا خوش آمدید. با توجه به نوسانات فراوان ارزی در طی این چند روز، خواهشمند است قبل از پرداخت هزینه کالا، توسط شماره 9125806717 استعلام بگیرید.