علت بوی بد یخچال و 5 راه کار برای حل این مشکل

علت بوی بد یخچال و 5 راه کار برای حل این مشکل

بوی بد یخچال از چیست

آیا متوجه بوی بد یخچال خود شده‌اید؟ آیا بو وارد غذای شما شده و باعث فاسد شدن سریعتر آن می‌گردد؟ اگر پاسخ شما به سؤالات بالا مثبت است، پس حل این مشکل باید برای شما در اولویت باشد. بوی بد داخل یخچال می‌تواند به دلایل مختلفی مانند کثیف بودن یخچال، پر شدن بیش از حد مواد غذایی، مواد غذایی فاسد و غیره باشد. اگر مشکل را به موقع برطرف کنید نه تنها باعث صرفه جویی در غذا می‌شود بلکه سلامت شما در خطر نخواهد افتاد. ترفندهای نگهداری و سازماندهی بسیار آسانی وجود دارد که می‌تواند به شما در جلوگیری از بوی بد یخچال کمک کند. در این مقاله امروز قصد داریم دلایل و راهکارهای یخچال بدبو را به تفصیل بیان کنیم. این ترفندها برای انواع یخچال و فریزر کابردی است.

دلایل بوی بد یخچال شما

همیشه دلیلی پشت هر اتفاقی که داخل یخچال می‌افتد وجود دارد؛ حتی برای بوی بدی که از داخل یخچال می‌آید. بیایید به جزئیات دلایل بوی بد یخچال شما بپردازیم.

1.نگهداری مواد غذایی بدون ظرف مناسب: زمانی که مواد غذایی را بدون ظرف مناسبی در داخل یخچال نگهداری می‌کنید، بوی آن در تمام دستگاه پخش می‌شود. اگر این بو برای مدت طولانی باقی بماند، بوی تندی ایجاد می‌کند که به نوبه خود باعث فاسد شدن غذا می‌گردد. بنابراین مهم است که مواد غذایی خود را در ظروف در بسته و به درستی سازماندهی شده نگهداری کنید.

2. پر کردن بیش از حد یخچال از مواد غذایی: پر کردن بیش از حد مواد غذایی در یخچال جریان هوا را مسدود نموده و یخچال باید برای حفظ دمای ایده‌آل برای تازه نگه داشتن غذای شما سخت‌تر کار کند. عدم خنک سازی مورد نیاز برای مدت طولانی باعث رشد باکتری‌های مضر و ایجاد بوی بد در غذا می‌شود. همچنین، انسداد هوا برای مدت طولانی ممکن است منجر به خرابی سیستم دستگاه گردد. بنابراین، فقط آنچه را که نیاز دارید ذخیره کنید و ابتدا مواد غذایی ذخیره شده را تمام کنید.

3. عدم تمیز کردن یخچال: عدم تمیز کردن یخچال سبب کثیف شدن سطوح شده و نتایج مضری را به دنبال دارد. یخچال خود را تمیز نگه دارید و تازگی مواد غذایی را برای مدت طولانی‌تری حفظ کنید. مهم است که هر قفسه و کشو را مرتب تمیز کنید تا داخل یخچال تمیز و بدون بو بماند. مطمئن شوید که یخچال را با محصولات طبیعی مانند لیمو یا جوش شیرین تمیز می‌کنید زیرا پاک کننده‌های شیمیایی ممکن است جذب غذای شما شده و باعث مشکلات سلامتی گردند.

4. تجمع آب در داخل سینی تخلیه: زمانی که فریزر خود را یخ زدایی می‌کنید، یخ‌های ذوب شده به ظرف تخلیه یخچال شما می‌رود تا از نشت آن در داخل یخچال جلوگیری کند. اگر فراموش کنید که به طور منظم ظرف تخلیه را تمیز کنید، خطر رشد قارچ، میکروب و باکتری وجود دارد که می‌تواند منجر به بوی بد شود. بو می‌تواند از طریق لوله‌های تخلیه که داخل یخچال شما را به ظرف تخلیه متصل می‌کند، به داخل یخچال نفوذ نماید. بنابراین، برای داشتن یخچالی تمیز و مواد غذایی سالم، حداقل هر سه ماه یکبار سینی را تمیز نگه دارید.

5. فاسد شدن و ریختن مواد غذایی در داخل یخچال: نگه داشتن مواد غذایی در داخل یخچال به فاصله زمانی بالاتر از تاریخ انقضا ممکن است منجر به فاسد شدن مواد غذایی در داخل یخچال شود. غذای فاسد باکتری و کپک ایجاد می‌کند که بوی بد و در نتیجه یخچال بدبو برای شما باقی می‌گذارد. همچنین هر زمان که مواد غذایی در یخچال ریخته شد، حتما آنها را در اسرع وقت تمیز کنید تا از ماندگار شدن بوی داخل یخچال جلوگیری نمایید.

چگونه از بوی بد یخچال خلاص شویم

هر بوی غیرعادی همیشه بد است و وقتی از وسیله‌ای که غذای خود را در آن نگهداری می‌کنید می‌آید، بدتر است. نکات و راه‌هایی وجود دارد که می‌تواند به شما در خلاص شدن از شر بوی یخچال کمک کند که عبارتند از:

1. یخچال را کاملا تمیز کنید: هر زمان که متوجه بوی بد یخچال شدید، اولین قدم این است که تمام یخچال را کاملا تمیز کنید. مطمئن شوید که هر غذا یا نوشیدنی تاریخ مصرف گذشته را دور بریزید. از پاک کننده‌های طبیعی همه منظوره مانند جوش شیرین یا لیمو استفاده نمایید، تمام یخچال را با یک پارچه مرطوب پاک کرده و سپس آن را با حوله خشک کنید. به یاد داشته باشید که قبل از تمیز کردن یخچال، تمام کشوها و قفسه‌های محصولات را بیرون بیاورید و آنها را جداگانه بشویید. هنگام تصمیم گیری در مورد استفاده از پاک کننده، به یاد داشته باشید که غذا بوها را جذب می‌کند، بنابراین بهتر است از پاک کننده‌های ملایم بدون عطر مانند موارد ذکر شده در بالا استفاده کنید.

2. از بوگیرها استفاده کنید: اگر بوی بد داخل یخچال حتی پس از تمیز کردن باقی مانده است، برای از بین بردن بو از بوگیرهای طبیعی کمک بگیرید. برای خلاص شدن از شر آن، می‌توانید یک جعبه جوش شیرین را باز نگه دارید یا یک لیمو را از وسط نصف کنید و در قفسه‌ای داخل آن قرار دهید. برخی از راه‌های دیگر برای خلاص شدن از شر بوی بد، گذاشتن تفاله‌های قهوه در بشقاب داخل یخچال، استفاده از زغال چوب فعال یا گذاشتن سواب پنبه‌ای آغشته به اسانس وانیل برای یک روز است. همچنین می‌توانید از سرکه سفید برای پاک کردن تمام قسمت‌های پلاستیکی آن استفاده کنید، روزنامه‌ها را گرد کنید و بدون استفاده از آن به مدت 3 تا 4 روز داخل یخچال بگذارید.

3. مواد غذایی را در ظروف دربسته نگهداری کنید و روی آنها برچسب تاریخ مصرف بزنید: هر غذایی بوی خاصی دارد و به مرور زمان در کل یخچال پخش می‌شود. بهتر است غذای خود را در ظروف دربسته نگهداری کنید تا از پخش شدن بوی آن جلوگیری کنید. همچنین نگهداری مواد غذایی در ظروف دربسته باعث تازه ماندن غذا برای مدت طولانی‌تری می‌شود.

4. مواد غذایی تازه را در جلو نگه دارید: در حین نگهداری مواد غذایی در یخچال، بهتر است مواد غذایی تازه را در جلو نگهداری کنید تا همیشه به راحتی قابل مشاهده باشند. غذای تازه را در اسرع وقت تمام کنید تا هدر نرود.

5. اطمینان حاصل کنید که دمای یخچال صحیح است: دمای نگهداری شده در داخل یخچال شما به اندازه نگهداری مواد غذایی در تمیز و تازه نگه داشتن دستگاه شما مهم است. اگر دما خیلی گرم باشد، رشد میکروب را تشویق کرده و می‌تواند فاسد شدن غذای شما را تسریع کند. دمای ایده‌آل در داخل یخچال 4 تا 5 درجه سانتیگراد است، در حالی که دمای ایده‌آل داخل فریزر 18- تا 17- درجه سانتیگراد محسوب می‌شود. امروزه یخچال‌هایی مانند یخچال و فریزر ساید بای ساید بوش مدل KAG90AI20N با فناوری ضد میکروبی وجود دارد که رشد میکروب را مهار کرده و به مقابله با باکتری‌های ایجاد کننده بو کمک می‌کند.

علت بوی بد یخچال و 5 راه کار برای حل این مشکل

هر مشکلی که در زمان مناسب حل نشود، مشکل جدی‌تری با هزینه‌های بیشتر ایجاد می‌کند. به همین ترتیب، بوی بدی که از داخل یخچال شما می‌آید باید فوراً و به درستی حل و فصل شود، زیرا نه تنها به یخچال بلکه به سلامت شما نیز آسیب می‌رساند. حال که دلایل و راه حل‌های بوی بد یخچال را می‌دانید، از آن به خوبی مراقبت کنید. ما در فروشگاه اینترنتی باما کالا، با ارائه مقالات مختلف، سعی داریم به شما در حفظ لوازم برقی خود کمک کنیم تا نیازی به تعمیرات نداشته باشید.

  • تحریریه
  • خرداد 15, 1401
  • 211 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!