معرفی انواع قهوه ساز

معرفی انواع قهوه ساز

معرفی انواع قهوه ساز

امروز ما شاهد فروش طیف وسیعی از انواع قهوه ساز در فروشگاه‌های لوازم خانگی هستیم. اکثر افرادی که به کافئین وابسته هستند با یک دوست قدیمی به نام قهوه ساز صبحانه می‌خورند. هر روز صبح این دستگاه برای شما قهوه آماده کرده و میل می‌کنید، اما آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چند نوع قهوه ساز وجود دارد؟ اصلا می‌دانید دانه قهوه چند نوع است و چگونه تبدیل به قهوه نوشیدنی می‌شود؟ آیا با روش‌های دم کردن قهوه آشنایی دارید؟ در این مقاله، ما انواع قهوه ساز را به شما معرفی خواهیم نمود تا بتوانید دقیقا متوجه شوید که هنگام درست کردن قهوه چه اتفاقی می‌افتد. با این حال، قبل از هر چیز، اجازه دهید به یک خلاصه کوتاه از خود قهوه بپردازیم. گیاهان قهوه درختچه‌های همیشه سبز گرمسیری و درختان کوچک هستند و بهترین رشد را بین مناطق استوایی دارند زیرا گیاهان از باران زیاد و دمای ملایم این مناطق لذت می‌برند. دانه‌های قهوه همانطور که می‌شناسیم (در واقع دانه‌های میوه گیاه قهوه) به نام گیلاس قهوه است و این گیاهان محبوب صدها سال است که توسط انسان کشت می‌شود. دو گونه از گیاهان قهوه که معمولاً رشد می‌کنند عبارتند از Coffee arabica (قهوه عربیکا) و Coffea canephora (قهوه روبوستا). تقریباً یک سال طول می‌کشد تا گیلاس قهوه پس از اولین گلدهی بالغ شود و حدود 5 سال از رشد برای رسیدن به تولید میوه کامل طول می‌کشد. در حالی که گیاهان قهوه می‌توانند تا 100 سال عمر کنند، معمولاً بین 7 تا 20 سالگی بیشترین بازدهی را دارند.

معرفی انواع قهوه ساز

انواع قهوه

قهوه عربیکا: قهوه عربیکا از درختان اصلی قهوه کشف شده در اتیوپی نشات می‌گیرد. این درختان قهوه خوب، ملایم و معطر تولید می‌کنند و تقریباً 70 درصد از تولید قهوه در جهان را تشکیل می‌دهند. دانه‌ها صاف‌تر و کشیده‌تر از روبوستا هستند و کافئین کمتری دارند. در بازار جهانی، قهوه عربیکا بالاترین قیمت را به همراه دارد. عربیکاهای بهتر، قهوه‌های با رشد بالا هستند، معمولاً بین 2000 تا 6000 فوت (610 تا 1830 متر) بالاتر از سطح دریا رشد می‌کنند؛ اگرچه ارتفاع مطلوب با نزدیکی به خط استوا متفاوت است.

قهوه روبوستا: بیشتر قهوه روبوستای جهان در آفریقای مرکزی و غربی، بخش‌هایی از آسیای جنوب شرقی از جمله اندونزی و ویتنام و در برزیل رشد می‌کند. تولید روبوستا در حال افزایش است، اگرچه تنها حدود 30 درصد از بازار جهانی را به خود اختصاص داده است. روبوستا در درجه اول در مخلوط و برای قهوه‌های فوری استفاده می‌شود. خود دانه روبوستا کمی گردتر و کوچکتر از دانه عربیکا است. درخت روبوستا نسبت به بیماری‌ها و انگل‌ها مقاوم‌تر است که کشت آن را آسان‌تر و ارزان‌تر می‌کند. همچنین این مزیت را دارد که می‌تواند در آب و هوای گرمتر مقاومت کند و دمای ثابت بین 75 تا 85 درجه فارنهایت را ترجیح می‌دهد و در نتیجه می‌تواند در ارتفاعات بسیار پایین‌تر از عربیکا رشد کند.

معرفی انواع قهوه ساز

دانه‌های قهوه خام در حرارت بالا برشته می‌شوند تا یک تغییر شیمیایی ایجاد کنند که عطر و طعم غنی را که ما با قهوه مرتبط می‌کنیم آزاد سازند. سپس آنها را سرد کرده و برای دم کردن آسیاب می‌کنند. سطوح برشته شدن از روشن تا متوسط ​​تا تیره متغیر است. هر چه میزان برشتگی روشن‌تر باشد رنگ و طعم قهوه روشن‌تر و اسیدیته آن بیشتر می‌شود. قهوه تیره یک دانه سیاه با اسیدیته کم و طعم برشته تلخ تولید می‌کند. اگر دانه‌های قهوه را کامل می‌خرید، می‌توانید از آسیاب قهوه برای تهیه آن‌ها استفاده کنید. بهتر است دانه قهوه را درست قبل از دم کشیدن آسیاب کنید. قهوه جوش قطره‌ای از قهوه متوسط ​​تا درشت آسیاب شده استفاده می‌کند، در حالی که قهوه ریز آسیاب شده برای تهیه اسپرسو استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که اسپرسو را نمی‌توان در قهوه ساز قطره‌ای دم کرد، بلکه در دستگاه اسپرسوساز تهیه می‌شود.

قهوه ساز چیست

قهوه ساز یک دستگاه برقی روی صفحه است که قهوه داغ را به طور خودکار دم می‌کند. این شامل یک صفحه داغ، یک قهوه جوش یا قهوه جوش شیشه‌ای، سبد فیلتر و مخزن آب است. اکثر قهوه جوش‌ها دارای یک تایمر هستند که به آنها اجازه می‌دهد به طور خودکار روشن شوند. برخی از افراد ترجیح می‌دهند قهوه ساز خود را در شب آماده کنند و تایمر را تنظیم کنند تا بتوانند صبح با قهوه تازه آماده شده بیدار شوند. اگرچه این کار راحت است، اما خبره‌ها نه تنها با آسیاب کردن دانه‌های قهوه چند ساعت قبل مخالفت می‌کنند، بلکه به این نکته نیز اشاره می‌کنند که وقتی قهوه دم می‌شود، باید آن را از صفحه گرم نگهدارنده خارج کرد. قرار گرفتن مداوم در معرض گرما طعم‌های تندتری از جمله تلخی را به ارمغان می‌آورد.

انواع قهوه ساز

قهوه یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های جهان است. یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که 79 درصد از مصرف کنندگان قهوه در ایالات متحده قهوه‌ای را که در خانه تهیه می‌شود مصرف می‌کنند. بنابراین تعجبی ندارد که چقدر معمول است که یک قهوه‌ساز را در آشپزخانه کسی ببینید. با این حال، روش‌های مختلف و انواع قهوه ساز برای دم کردن قهوه در خانه وجود دارد. امروز ما چند مورد از انواع قهوه ساز را بررسی خواهیم کرد تا بتوانید با روش‌های دم کردنی که ممکن است با آنها آشنایی ندارید آشنا شوید.

معرفی انواع قهوه ساز

قهوه ساز قطره ای (برقی)

به طور سنتی، قهوه سازهای قطره‌ای به دلیل ترکیبی از سهولت استفاده، مقرون به صرفه بودن، دوام و توانایی تولید سریع قهوه برای یک تا چهار فنجان قهوه در یک زمان، یکی از لوازم اصلی خانواده‌های آمریکایی بوده است. دستگاه‌های قطره‌ای یکی از محبوب‌ترین انواع قهوه ساز در ایالات متحده است.

دستگاه اسپرسوساز

یکی از گران‌ترین انواع قهوه‌ ساز، دستگاه اسپرسوساز برقی است. در حالی که دستگاه‌های اسپرسوساز خانگی می‌توانند کمی بیشتر قیمت داشته باشند، کاربرد آنها نیز سخت‌تر است، اما اگر بتوانید از این دستگاه استفاده کنید، خرید آن برای شما بسیار ارزشمند خواهد بود، مخصوصا اگر عاشق نوشیدن اسپرسو باشید. در نتیجه با موفقیت شات‌های غنی و خوشمزه اسپرسو را مانند کافی شاپ مورد علاقه خود استخراج خواهید کرد.

قهوه ساز فرانسه دستی

استفاده از قهوه ساز فرانسه دستی و تمیز کردن آن آسان است و حتی می‌توان آن را هنگام سفر با خود برد. این دستگاه از فیلتر فلزی مشبک استفاده می‌کند و به تمام روغن‌های طعم دهنده قهوه اجازه می‌دهد تا آن را به فنجان شما برسانند.

قهوه ساز موکا یا اسپرسو اجاقی

این مدل از انواع قهوه ساز یک جایگزین ساده و مقرون به صرفه برای دستگاه اسپرسوساز خانگی برقی است. این دستگاه قهوه غلیظ، غنی و طعم‌دار تولید می‌کند که با خامه‌ها، شربت‌های طعم‌دار یا فوم شیر عالی می‌شود. همچنین وسیله مورد علاقه کمپرهایی است که از دم کردن قهوه روی اجاق گاز یا روی آتش لذت می‌برند. این نوع قهوه ساز به سرعت بالایی دارد  و نوعی قهوه اسپرسو مانند تولید می‌کند.

در پایان باید گفت که راه‌های زیادی برای دم کردن قهوه وجود دارد. امیدواریم این راهنما به شما کمک کند تا بهترین انواع قهوه ساز را برای نیازهای خود پیدا کنید. و چرا روش جدیدی را امتحان نمی‌کنید؟ ممکن است از نتایج آن شگفت زده شوید!

  • تحریریه
  • آذر 16, 1401
  • 240 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!