چگونه فرش را تمیز کنیم؟ آموزش شستن فرش در خانه

چگونه فرش را تمیز کنیم؟ آموزش شستن فرش در خانه

آیا شما هم شستن فرش خود را به قالی شویی‌ها نمی‌سپارید و نگران هستید فرش شما خراب شود؟ ما در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم که چطور فرش‌های خود را در خانه بشوئید. فرش در خانه مانند پرده‌ها، حکم لباس خانه را دارد و وجود آن بسیار ضروری است. همچنین پوشش‌های کف به فضا بافت، رنگ و گرما اضافه می‌کنند، اما بهتر از هر چیز دیگری در خانه  لکه‌ها را به خود جذب خواهند کرد. فرش‌ها همیشه در معرض انواع آلودگی‌ها هستند، به این دلیل که در مرکز خانه قرار دارند. همچنین مواد آلرژی زا را به خود جذب کرده و می‌توانند آسم و حساسیت‌های تنفسی ایجاد کنند. چه بخواهید یاد بگیرید که چگونه فرش خود را به عنوان بخشی از برنامه نظافتی منظم خود قرار دهید (مطمئن شوید که فرش خود را به اندازه کافی جاروبرقی می‌کشید) یا فقط می‌خواهید لک‌های ناشی از غذا را از روی فرش‌ها پاک کنید، ما با آموزش شستن فرش در خانه به شما همه چیز را می‌گوییم. با ما همراه باشید تا یاد بگیرید چطور در خانه فرش و حتی مبلمان‌ها را تمیز کنید.

چگونه فرش را تمیز کنیم؟ آموزش شستن فرش در خانه

لوازم مورد نیاز برای شستن فرش در خانه

 • جاروبرقی
 • دستگاه قالیشویی
 • جوش شیرین
 • سرکه سفید
 • آب اکسیژنه
 • برس فرش
 • قوطی اسپری
 • پارچه های میکروفیبر

شستن فرش را هر چند وقت یکبار انجام دهید؟

فرش شما به طور طبیعی و به مرور زمان آلودگی‌ها را جمع می‌کند، بنابراین باید مرتباً آن را جاروبرقی بکشید. بسته به میزان استفاده از آن، یک یا دو بار در هفته جاروبرقی کشیدن کافی خواهد بود. جاروبرقی با اتصال مکنده انتخاب کنید که فرش‌های شما را بهتر از جاروبرقی معمولی تمیز می‌کند. تمیز کردن عمیق را ماهی یکبار انجام دهید تا تمام کرک و آشغال‌های ریز نهفته در تار و پود فرش هم جمع آوری شود. قبل از شروع، مطمئن شوید که فرش شما می‌تواند تمیز کردن عمیق را تحمل کند. اگر فرشی قدیمی یا فرشی دارید که از مواد ظریف ساخته شده است، بهتر است آن را هر سه تا پنج سال یکبار با شامپویی با pH متعادل و دست بشوئید. علاوه بر تمیز کردن عمیق، فرش‌های خود را بچرخانید و جا به جا کنید. جابه جا کردن و چرخاندن فرش‌ها باعث می‌شود تا الیاف و بافت فرش دچار پوسیدگی و فرو رفتگی نشوند. اگر فرش پشمی دارید آن را گاهی در معرض آفتاب قرار دهید. آفتاب به ضد عفونی کردن پشم کمک می‌کند، اما مراقب محو شدن رنگ آن باشید. هر کاری که انجام می‌دهید، از تمیز کردن با بخار خودداری کنید زیرا به فرش آسیب می‌رساند.

چگونه فرش را تمیز کنیم؟ آموزش شستن فرش در خانه

نکته قبل از شروع شستن فرش

قبل از شروع شستن فرش برچسب‌های روی تمام محصولاتی را که قصد استفاده از آن را دارید به دقت بخوانید. به طور معمول، برچسب به شما اطلاع می‌دهد که آیا (و چگونه) باید روی یک منطقه کوچک و نامحسوس تست کنید تا مطمئن شوید که ناگهان به کل فرش خود آسیب نرسانید. هنگامی که بخش کوچکی از فرش خود را با محصولات مورد نظر شستشو دادید، چند ساعت صبر کنید تا مطمئن شوید که هیچ واکنش نامطلوبی مانند تغییر در رنگ یا بافت الیاف وجود ندارد قبل از اینکه به تمیز کردن بقیه فرش خود ادامه دهید.

1.ابتدا فرش را جاروبرقی بزنید

برای از بین بردن گرد و غبار و کرک، فرش و موکت‌های خود را چند بار در ماه جارو بکشید. و اگر در حال آماده شدن برای تمیز کردن عمیق یا تمیز کردن نقطه‌ای فرش‌های خود هستید، بهتر است در مرحله اول جاروبرقی بکشید. زباله‌های گیر کرده در الیاف می‌توانند توانایی شما را برای عبور از آن لکه‌ها مسدود کنند. کارشناسان فرش همچنین پیشنهاد می‌کنند که فرش‌های خود را چند بار در ماه تکان دهید. هر چند ماه یکبار فرش خود را برگردانید و پشت آن را جاروبرقی بکشید. این کار باعث می‌شود که سنگ‌ریزه و شن و خاک از پایه فرش خارج شود.

شستن فرش

2.لکه های روی فرش را تمیز کنید.

لکه‌های روی فرش مانند لک شکلات و غذا را به صورت نقطه‌ای پاک کنید. از بین بردن موهای حیوانات خانگی از روی فرش هم می‌تواند کابوس باشد، اما ترفندی وجود دارد که در زمان شما صرفه جویی می‌کند: روی محل مورد نظر جوش شیرین بپاشید. سپس آن را جاروبرقی بکشید. جوش شیرین موهای حیوان خانگی را از روی فرش بلند می‌کند.

3.لکه های حیوان خانگی را از روی فرش پاک کنید.

این لکه‌ها بد به نظر می‌رسند و بوی بدتری دارند، اما به راحتی پاک می‌شوند. در اینجا نحوه تمیز کردن ادرار سگ از روی فرش را به شما می‌گوییم. از یک حوله کاغذی برای پاک کردن ادرار تا جایی که می‌توانید استفاده کنید. سپس به مقدار مساوی سرکه سفید و آب گرم را در یک بطری اسپری مخلوط کنید. محل را اسپری کنید تا از شر بو خلاص شوید. این مخلوط را یک بار دیگر با یک حوله کاغذی پاک کنید.

شستن فرش

4.شستن لکه خون از روی فرش

شاید شستن لک خون از روی فرش سخت باشد، اما خوشبختانه شما گزینه‌هایی دارید. از محلولی از دو قسمت پراکسید هیدروژن و یک قسمت صابون ظرفشویی استفاده کنید. یک پارچه را با مخلوط خیس کنید؛ سپس لکه را با آن پاک کنید. همچنین می‌توانید لکه‌های خون را با مخلوط کردن آب سرد و سرکه سفید از بین ببرید، سپس لکه را برای چند دقیقه خیس کنید و سپس از یک دستمال کاغذی یا پارچه میکروفیبر برای پاک کردن آن استفاده کنید.

5.شستن لکه رنگ از فرش

در واقع پاک کردن رنگ راحت‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. به این ترتیب رنگ را از فرش بیرون می‌آورید: ابتدا رنگ را شناسایی کنید. بر پایه روغن است یا آب؟ تمیز کردن رنگ‌های مبتنی بر آب بسیار آسان‌تر خواهد بود زیرا بسیاری از آنها محلول در آب هستند.

 • رنگ‌های مبتنی بر آب: از یک حوله کاغذی برای پاک کردن رنگ خیس باقی مانده استفاده کنید. سپس باقیمانده را با یک چاقو یا تیغ خراش دهید. اگر هنوز رنگ روی فرش شما وجود دارد، یک پارچه میکروفیبر را با الکل مرطوب کنید و آن را روی لکه بکشید. اگر کار نکرد، سعی کنید از تینر استفاده کنید.
 • رنگ روغن: برای لکه‌های تازه، ابتدا رنگ اضافی را پاک کنید. اگر رنگ خشک شده است، باید از یک پارچه مرطوب شده با تینر و احتمالاً نسبت 1:1 صابون ظرفشویی و آب گرم استفاده کنید.

شستن فرش

چگونه شستن فرش را عمیق انجام دهیم

جاروبرقی کشیدن منظم روی فرش‌هایتان عالی است، اما این کار ظاهری کاملاً جدید به فرش شما نمی‌دهد. به همین دلیل است که شما باید چند بار در سال آنها را تمیز کنید.

تمیز کردن عمیق با دست

استفاده از دستگاه قالیشویی بهترین گزینه برای تمیز کردن کامل است. اگر شما دستگاه فرش شوی ندارید و نمی‌خواهید آن را اجاره کنید، راه حل آن شستن فرش با دست است.

 • روی سطح فرش خود جوش شیرین بپاشید.
 • شامپو فرش (که آن را تست کرده اید) با آب گرم مخلوط کنید. سپس مخلوط را به یک بطری اسپری اضافه کنید.
 • مایع پاک کننده را روی فرش اسپری کنید.
 • با برس فرش سطح کار را بکشید.
 • دوباره فقط با آب گرم اسپری کنید.
 • دوباره فرش را برس بکشید.

بله، این کار زمان‌بر است، اما مقرون به صرفه‌تر از خرید یا اجاره دستگاه قالیشویی است.

از دستگاه فرش شوی استفاده کنید

ماشین‌های قالی‌شویی به دلیل بزرگ و حجیم بودن مورد توجه قرار نمی‌گیرند، اما این روزها ماشین‌های کوچک‌تری مانند سرامیک شوی، فرش و موکت شوی کارچر مدل SE4001 وجود دارند که واقعاً می‌توانند قالیشویی را ساده‌تر کنند.

 • مبلمان و هر چیز دیگری روی فرش را بردارید.
 • محل را جاروبرقی بکشید تا کثیفی‌های سست جمع شود.
 • لکه‌هایی را که نیاز به توجه بیشتری دارند، از قبل تمیز کنید (و به یاد داشته باشید قبل از استفاده از محلول تمیزکننده جدید، آن را حتما تست کنید).
 • مواد شوینده را برای افزودن به ماشین فرش شوی خود انتخاب کنید.
 • دستگاه را روشن کنید! از دورترین گوشه اتاق شروع کنید (تا در وسط اتاق محاصره شده توسط فرش خیس به دام نیفتید). با فشار دادن دکمه اسپری به سمت جلو و عقب، پیوست تمیزکننده را فشار دهید. همین حرکت را بدون فشار دادن دکمه اسپری انجام دهید. این کار را در تمام فضا انجام دهید تا زمانی که کل فرش را تمیز کنید.
 • بهتر است فرش را آبکشی کنید. ایده خوبی است که دستگاه خود را دوباره با آب گرم پر کنید و این روند را تکرار کنید.
 • بگذارید فرش خشک شود. چهار تا شش ساعت قبل از قرار دادن مبلمان خود یا راه رفتن روی فرش صبر کنید.

شستن فرش

هنگامی که نحوه تمیز کردن فرش‌ها را فهمیدید، وقت آن رسیده است که با آموزش نحوه تمیز کردن پرده حمام، تشک و حتی تخته‌های زیرزمینی، به سایر قسمت‌های خانه خود بپردازید. همچنین، در مورد اینکه چگونه سرامیک شوی، فرش و موکت شوی کارچر می‌تواند به تمیز کردن لکه‌ها از فرش کمک کند نیز پی خواهید برد.

 • تحریریه
 • شهریور 1, 1401
 • 253 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!