راهنمای خرید ماشین لباسشویی

راهنمای خرید ماشین لباسشویی

خرید ماشین لباسشویی

خرید ماشین لباسشویی شاید به نظر پیچیده باشد، اما اگر اطلاعات کافی در مورد این وسیله داشته باشید به راحتی می‌توانید انتخابی درست را تجربه کنید. انواع زیادی ماشین لباسشویی در بازار لوازم خانگی وجود دارد که بسته به مشخصات، گنجایش و کارآیی طبقه‌بندی می‌شوند. البته مشخصات دقیق‌تری مانند شستشوی سریع، برنامه‌های شستشو، قفل کودک، تنظیمات دمای آب، نمایشگر دیجیتالی و غیره هم در ایجاد تفاوت بین آنها تاثیر گذار هستند. خرید ماشین لباسشویی و کاربرد آن یکی از موارد غیر قابل اجتناب در زندگی هر خانواده‌ای است. تشخیص و خرید ماشین لباسشویی مناسب بستگی به شناخت و آگاهی شما از مشخصات مربوط به این وسیله است. ما در این مقاله سعی داریم شما را از ویژگی‌های اولیه یک ماشین لباسشویی مناسب آگاه سازیم.

انواع ماشین لباسشویی

اگر قصد خرید ماشین لباسشویی دارید ابتدا انواع آن را بشناسید. ماشین لباسشویی‌ها در دو نوع تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک تولید و عرضه می‌شوند. در ماشین لباسشویی نیمه خودکار معمولا باید سطح و میزان شستشو را به صورت دستی مشخص کرد. این نوع بیشتر دارای دو مخزن هستند، یکی برای شستشو و دیگری برای خشک کردن. در واقع ابتدا برای شستشو لباس‌ها را داخل مخزن شستشو قرار می‌دهید، سپس برنامه شستشو را مشخص می‌کنید. زمانی که شستشو به پایان رسید لباس‌ها را از آن خارج ساخته و در مخزن خشک کن می‌ریزید. در این نوع دستگاه نیروی انسانی زیاد به کار برده می‌شود. ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک به خودی خود به دو نوع تقسیم بندی می‌شوند:

 • ماشین لباسشویی درب از بالا
 • ماشین لباسشویی درب از جلو

ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک تنها دارای یک مخزن است که عملکرد شستشو و خشک کردن لباس را در یکجا انجام می‌دهد. تنها کافی است لباس‌ها را داخل آن بریزید و دستگاه را روشن کنید. دیگر نیازی به خروج لباس‌ها و ریختن آنها در خشک کن ندارید.

ماشین لباسشویی درب از بالا

مخزن در این ماشین به صورت عمودی قرار دارد و درب آن از بالا باز می‌شود. این مدل از ماشین دارای یک مخزن برای شستشو و خشک کردن لباس است. این دستگاه به آب لوله کشی وصل می‌شود و زمانی که آن را روشن می‌کنید میزان ورودی و خروجی آب را اتوماتیک تنظیم می‌کند. این مدل از ماشین، برنامه‌های شستشوی کمتری نسبت به نوع درب از جلو دارد، ولی کار با آن بسیار آسان است.

ماشین لباسشویی درب از جلو

مخزن این مدل از ماشین لباسشویی به صورت افقی است و درب آن در جلوی دستگاه قرار دارد. این نوع ماشین از جدیدترین و به روزترین مدل‌ها است. از ویژگی‌هایی که آن را متمایز می‌سازد، دارا بودن زمان سنج برای شروع و پایان کار است. همچنین قدرت خشک کن دستگاه، تنظیم دمای آب و چندین برنامه شستشو نیز شامل مشخصات آن می‌گردد. ماشین لباسشویی بوش مدل WAW325X0ME ظرفیت 9 کیلوگرم یکی از این مدل ماشین‌ها است.

قبل از خرید ماشین لباسشویی گنجایش را در نظر بگیرید

گنجایش ماشین‌های لباسشویی بر اساس تعداد نفرات یک خانواده تنظیم می‌شود. گنجایش آن با کیلوگرم حساب می‌گردد که ارتباط مستقیمی با وزن لباس‌هایی دارد که نیاز به شستشو دارند. برخی از پارچه‌ها و لباس‌ها مانند ملحفه وزن کمی دارند ولی حجم زیادی از مخزن را اشغال می‌کنند در حالی که برخی دیگر مانند شلوار جین وزن بیشتری دارند ولی حجم کمتری از مخزن را پر می‌کنند. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم فقط یک سوم مخزن را از لباس پر کنید تا ماشین لباسشویی به خوبی آنها را بشوید.
اگر شما خانواده‌ای پر جمعیت هستید و هفته‌ای دوبار و بیشتر از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید، حتما به فکر خرید ماشین لباسشویی با گنجایش بالا باشید. اگر هم سایز کوچکتری انتخاب کردید، اصلا نگران نباشید. با تقسیم کردن لباس‌ها و شستشو آنها در چند مرحله نیز کار شما راه می‌افتد.

نکاتی که قبل از خرید ماشین لباسشویی باید در نظر بگیرید

 • مواد به کار رفته در مخزن ماشین لباسشویی
 • تنظیمات شستشو
 • میزان چرخش دستگاه
 • سیستم فازی
 • کنترل تنظیمات دما
 • تنظیمات زمان شروع

موادی که برای ساخت مخزن ماشین استفاده می‌شود از استیل ضد زنگ یا پلاستیک است. جنس استیل ضد زنگ از بهترین‌ها است و مقاومت بالایی در برابر چرخش‌های مخزن دارد.

تنظیمات شستشو نیز از ویژگی‌های دیگری است که به شما امکان می‌دهد دمای آب و مقدار زمان شستشو را متناسب با نوع لباس خود تنظیم کنید. اگر هم نیازی به تنظیم نداشته باشید از برنامه‌های شستشو خود دستگاه کمک بگیرید.

میزان چرخش دستگاه نیز برای خشک کردن و آبکشی لباس‌ها است که بر اساس تعداد چرخش‌های دورانی در یک دقیقه اندازه گیری می‌شود. در نظر بگیرید که هرچقدر بیشتر در یک دقیقه چرخش داشته باشد، بهتر و زودتر لباس‌ها را خشک می‌کند.

سیستم فازی سیستمی است که به صورت اتوماتیک، متناسب با نوع لباس‌ها، مناسب‌ترین برنامه شستشو را انجام می‌دهد. علاوه براین، سیستم فازی وزن لباس‌ها را تشخیص داده و از مواد شوینده و آب به اندازه لازم بهره می‌برد.

کنترل تنظیمات دما به شما اجازه می‌دهد تا دمای آب را خودتان تنظیم کنید. کنترل دمای آب در زمستان بسیار کاربردی است. برخی از ماشین لباسشویی‌ها نیز دارای سیستم بخاردهی هستند تا با لکه و کثیفی‌ها مبارزه کنند.

با کمک تنظیمات زمان شروع نیز می‌توانید دستگاه را برای شروع به کار در زمان‌های شلوغی تنظیم کنید تا سروصدایی ایجاد نکند. از طرفی هم به لطف این سیستم، قبل از شروع شستشو، لباس‌ها خیس می‌خورند و بهتر شسته می‌شوند.

قبل از خرید ماشین لباسشویی از کجا بفهمیم چند کیلویی است

تمامی ماشین لباسشویی‌ها دارای دفترچه راهنما هستند که همه مشخصات آنها مانند ظرفیت ماشین را ذکر نموده‌اند. علاوه براین به هنگام خرید، فروشنده نیز شما را راهنمایی می‌کند. ظرفیت ماشین لباسشویی به شرح زیر است:

 • ماشین لباسشویی 7 کیلوگرمی
 • ماشین لباسشویی 8 کیلوگرمی
 • ماشین لباسشویی 10 کیلوگرمی
 • ماشین لباسشویی 12 کیلوگرمی

برای تعیین ظرفیت مورد نیاز برای لباس‌ها، باید میزان وزن لباس‌های خشک را در نظر بگیرید. مثلا در یک ماشین لباسشویی 7 کیلویی می‌توانید 7 کیلوگرم لباس خشک را بشویید.

آیا ماشین لباسشویی نیاز به سرویس دارد

بله. نه تنها ماشین لباسشویی، بلکه هر وسیله برقی دیگری نیاز به سرویس دوره‌ای دارد. در صورت خرابی در ماشین لباسشویی هم حتما تعمیرات را به یک تکنیسین بسپارید.

برای جرم گیری ماشین لباسشویی چه کنیم

برای جرم گیری و شستشوی ماشین لباسشویی می‌توانید از جرم گیر مخصوص ماشین کمک بگیرید. راه دیگر استفاده از سرکه است. به مرور زمان مخزن ماشین جرم و کثیفی را در سوراخ‌های خود جمع می‌کند و این باعث بو گرفتن لباس‌ها حتی بعد از شستشو می‌گردد. می‌توانید یک لیوان سرکه سفید را از درب دستگاه به داخل آن بریزید و ماشین را بدون لباس روشن کنید تا کار کند. جای دیگری که نیاز به نظافت دارد لاستیک دستگاه است. بعد از هربار استفاده آن را با اسکاچ به راحتی جرم گیری کنید. فیلتر دستگاه هم که در پایین آن است نیاز به نظافت دارد. فیلتر را خارج سازید و با یک مسواک کهنه آن را تمیز کنید. محفظه فیلتر را هم فراموش نکنید.

از کجا ماشین لباسشویی بخریم

امروزه مراکز بسیاری برای خرید ماشین لباسشویی مناسب در سطح شهر وجود دارند. از طرفی هم کسب و کار خرید آنلاین رونق یافته است. اگر شما به دلیل کمبود وقت قادر نیستید به این مراکز مراجعه کنید، می‌توانید به صورت آنلاین از سایت‌های معتبر خرید نمایید. فروشگاه باما کالا یکی از سایت‌های معتبر فروش لوازم خانگی است که انواع محصولات مانند ماشین لباسشویی را به شما عزیزان ارائه می‌دهد.

 • تحریریه
 • اردیبهشت 24, 1401
 • 212 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!