مقایسه مایکروفر و آون توستر

مقایسه مایکروفر و آون توستر

معرفی مایکروفر و آون توستر

در این مقاله می‌خواهیم با مقایسه دو دستگاه کاربردی مایکروفر و آون توستر به سوالات شما در مورد برتری هریک بر دیگری پاسخ دهیم. برای خرید آون، هواپز و مایکروویو نیاز به اطلاعات کافی دارید تا خریدی رضایت بخش را تجربه کنید. قبل از هر چیز ابتدا به توضیح مختصری درباره مایکروفر و  آون توستر می‌پردازیم. مایکروفر چیست؟ مایکروفر دستگاهی است که دارای المنت گرمایی است و بدین گونه غذا را گرم یا طبخ می‌کند. در ابتدای امر توضیح دهیم که مایکروویو و مایکروفر با یکدیگر متفاوت هستند. مایکروویو اجاق الکتریکی است که با قرار گرفتن در معرض تابش الکترومغناطیسی در محدوده فرکانس مایکروویو، غذا را گرم و طبخ می‌کند. این امر باعث می‌شود که مولکول‌های قطبی در غذا بچرخند و انرژی حرارتی را در فرآیندی به نام گرمایش دی الکتریک تولید کنند. آون توستر چیست؟ آون توسترها دستگاه‌های برقی رومیزی هستند که ظاهری شبیه به مایکروفر دارد اما کارایی آن مشابه فر است. در واقع این دستگاه ترکیبی از فر و توستر محسوب می‌گردد.

مقایسه مایکروفر و آون توستر

آیا مایکروفر بهتر است یا توستر؟

هنگامی که می‌خواهید باقیمانده غذاها را دوباره گرم کنید یا به سرعت یک میان وعده گرم درست کنید، معمولاً به یکی از این دو وسایل، مایکروفر و آون توستر نیاز دارید. اما وقتی فضا در آشپزخانه شما محدود است، ممکن است برای هر دو فضایی نداشته باشید. هر کدام از این لوازم دارای مزایا و ویژگی‌های خاص خود هستند، اما کدام یک برای شما بهتر است؟ برای پاسخ به این سوال، ابتدا باید ویژگی‌های آنها را بررسی کنیم. ویژگی‌هایی مانند فرایند طبخ، زمان طبخ، نصب و راه اندازی دستگاه، اندازه، میزان مصرف انرژی، نگهداری و ایمنی دستگاه از جمله موضوعاتی است که باید به آنها پرداخت.

1. فرایند طبخ مایکروفر و آون توستر

آون توستر غذاها را با استفاده از اشعه مادون قرمز تولید شده توسط سیم پیچ‌هایی با جریان الکتریکی می‌پزند. همچنین ممکن است یک یا چند سیم پیچ برای گرم کردن فضای داخلی و گرم کردن غذا در داخل و خارج داشته باشند. از آنجایی که کویل‌ها مستقیما غذا را گرم می‌کنند، آون توستر می‌تواند غذای شما را برشته یا ترد کند. اگر این دو وسیله را صرفاً از نظر طعم غذای گرم شده مقایسه می‌کنید، آون توستر گزینه بهتری است. مایکروفر با المنت گرمایشی غذاها گرم می‌کند. با اینکه مایکروفرها غذا را سریعتر و کاملتر می‌پزند، اما آن را ترد و برشته نمی‌کنند. اما مایکروفر می‌تواند به طور موثر آب را برای چای جوش آورد، سوپ را به درجه حرارت بالا برساند یا به سرعت قهوه را دوباره گرم کند.

2. مقایسه زمان پخت مایکروفر و آون توستر

گرم کردن مستقیم با استفاده از آون توستر به معنای زمان پخت طولانی‌تر است. دما باید به اندازه کافی بالا رود تا غذا بپزد و در عین حال به اندازه کافی پایین بماند تا از سوختن آن جلوگیری شود. اما مایکروفر می‌تواند غذا را سریعتر از آون توستر طبخ کند. یک نکته قابل توجه: قدرت مایکروفر و توانایی گرمایش به میزان وات دستگاه بستگی دارد.

3. نصب و راه اندازی مایکروفر و آون توستر

آون توستر و مایکروفر هر دو در مدل‌های کانتر و مدل‌هایی هستند که می‌توان آن‌ها را در زیر کابینت‌ یا داخل باکس کابینت‌ها قرار داد. مایکروفر ظاهری ساده به آشپزخانه شما می‌بخشد. اگر می‌خواهید دستگاه خود را در باکس کابینت قرار دهید، مطمئن شوید که اندازه مناسبی را انتخاب کنید تا متناسب با فضا باشد و به اندازه کافی از اجاق گاز فاصله بگیرید.برای اینکار شما حتما نیاز به یک متخصص نصب لوازم برقی آشپزخانه خواهید داشت. آون توستر به دلیل گرمایی که تولید می‌کند باید در فضایی آزاد قرار بگیرد تا اطراف آن بیش از حد گرم نشود.

4. اندازه هر دو دستگاه

اندازه مایکروفر و آون توستر با یکدیگر متفاوت است. طبیعتا آون توستر از مایکروفر کوچک‌تر است و فضای کمتری نیاز دارد.

5. میزان مصرف انرژی

آون توستر و مایکروفر گزینه‌های کم‌مصرف‌تری را در اختیار صاحب خانه‌ها قرار می‌دهند و در انواع مدل‌های EnergyStar عرضه می‌شوند. آون توسترها انرژی بیشتری مصرف می‌کنند (1200-1800 وات) در حالی که مایکروفرها انرژی معادل 700-1300 وات نیاز دارند. علاوه بر این، از آنجایی که آون توستر زمان پخت طولانی‌تری دارد، این انرژی برای مدت طولانی‌تری مصرف می‌شود. در نتیجه مایکروفر نسبت به آون توستر کم مصرف‌تر است.

6. حفظ و نگهداری هر دو دستگاه

تمیز کردن وسایل آشپزخانه می‌تواند خسته کننده باشد و تعیین کند که کدام یک برای شما بهتر است. اگر کودک در خانه دارید و مجبور هستید به صورت مداوم خانه را مرتب کنید، مایکروفر گزینه بهتری برای شما است. تمیز کردن مایکروفر در مقایسه با آون توستر بسیار ساده‌تر است. آون توستر دارای اجزای جداگانه بیشتری است که باید تمیز شوند، مانند قفسه، خرده گیر و درب شیشه‌ای. از طرف دیگر، مایکروفر دارای یک فضای داخلی خالی با یک سینی شیشه‌ای قابل جابجایی است که می‌توانید آن را با مواد شستشوی ساده یا آب و اسپری سرکه تمیز کنید. بیشتر سینی‌های شیشه‌ای نیز می‌توانند داخل ماشین ظرفشویی قرار بگیرند.

7. ایمنی مایکروفر و آون توستر

مایکروفرها عموماً ایمن‌تر از آون توسترها هستند. بیرون یک آون توستر می‌تواند با گرم شدن داخل آن داغ شود، در حالی که مایکروفر معمولا خنک می‌ماند؛ مگر اینکه برای مدت طولانی از آن استفاده کنید. به همین دلیل، باید در دو طرف آون توستر فضای خالی بگذارید و هرگز وسایل را روی آن نچینید. همچنین احتمال آتش گرفتن غذا در مایکروفر نسبت به آون توستر کمتر است.

مقایسه مایکروفر و آون توستر

اکنون با دانستن این ویژگی‌ها و نکات در مورد مایکروفر و آون توستر، می‌توانید راحت‌تر تصمیم بگیرید که کدامیک برای شما مناسب‌تر است. پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر مقاله تفاوت توستر و آون توستر چیست را نیز مطالعه نمایید.

  • تحریریه
  • تیر 20, 1401
  • 449 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!