10 نکته ضروری برای مراقبت از ماشین لباسشویی که باید بدانید

10 نکته ضروری برای مراقبت از ماشین لباسشویی که باید بدانید

نکات نگهداری از ماشین لباسشویی

بسیاری از ما برای انجام امور خسته کننده شستن لباس‌ها به ماشین لباسشویی متکی هستیم. از لباس‌های معمولی مانند تی شرت، تاپ و شلوار گرفته تا لباس‌های سنگین‌تر مانند حوله، ملحفه و پرده، این دستگاه‌ها زندگی ما را آسان‌تر و بهتر کرده‌اند. بنابراین منطقی است که این ماشین‌ها در شرایط خوبی کار کنند. تعمیر و نگهداری منظم ماشین لباسشویی کمک زیادی به دوام و عمر مفید این ماشین‌ها برای سال‌های آینده می‌کند. حقیقت این است که شما یا خانواده‌تان می‌توانید خودتان بیشتر این کارها را در خانه انجام دهید. در اینجا نکاتی برای نگهداری ماشین لباسشویی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا از دستگاه خود به خوبی مراقبت کنید.

1. نظافت کامل

مردم انتظار دارند که ماشین لباسشویی همیشه به خوبی کار کند. در حالی که این امر خیالی بیش نیست. مشکلات و خرابی ماشین لباسشویی اجتناب ناپذیر است و دستگاه‌ها بعد از مدتی کارایی خود را از دست می‌دهند. ممکن است متوجه شوید که لباس‌هایتان مانند زمانی که دستگاه نو بود تمیز نمی‌شوند. دلیل اصلی این امر، رسوباتی است که به دلیل پسماندهای موجود در آب رخ می‌دهد. این می‌تواند در مناطقی که آب سخت دارند یک مشکل بزرگ باشد. در چنین سناریویی، باید دستگاه خود را کمی بیشتر تمیز کنید. از یک پاک کننده قوی ماشین لباسشویی استفاده کنید که قادر است تمام رسوبات را بدون آسیب رساندن به قطعات فلزی و پلاستیکی دستگاه از بین ببرد.

2. واشر لاستیکی را تمیز کنید

واشر لاستیکی بخش مهمی از دستگاه شما است که دچار سایش و پارگی زیادی می‌شود. واشر لاستیکی روی لبه‌های ماشین لباسشویی پیچیده شده و لباس‌ها و دست‌های شما را از از آسیب توسط لبه‌های تیز دستگاه محافظت می‌کند. هر بار که در را باز می‌کنید مقداری ذرات ریز گرد و غبار وارد آن می‌شود. این ذرات گرد و غبار معمولاً در لبه‌ها و کناره‌های واشر جمع می‌شوند. ذرات شوینده و نرم کننده نیز بقایایی روی واشر باقی می‌گذارند. با اینکه خارج از لگن ماشین قرار دارد، در معرض مواد شوینده قرار می‌گیرد و کثیف باقی می‌ماند و ما این موضوع را نادیده می‌گیریم. این دلیل دیگری است که باید به طور مرتب واشر لاستیکی را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید. انجام آن یک بار در هفته کافی است.

3. از ظاهر آن نیز مواظبت کنید

لوازم خانگی جدید و تمیز ظاهر مکان شما را بهبود می‌بخشد. با این حال، ماشین لباسشویی قدیمی معمولاً ظاهر خوبی ندارد و حتی ممکن است ظاهر اتاق یا خانه را زشت جلوه دهد. برخی از افراد این جنبه را نادیده می‌گیرند و به تمیز کردن بیرون یا بالای دستگاه اهمیتی نمی‌دهند. ماشین‌های لباسشویی درب جلو بیشترین آسیب را از این امر متحمل می‌شوند. روی دستگاه را از وسایل گوناگون پر می‌کنند. مردم فراموش می‌کنند که ماشین‌های لباسشویی علیرغم اینکه تجهیزات حجیم هستند، ظرافت دارند. این یعنی هم از نظر توانایی کاری و هم از نظر ظاهری به مراقبت مناسب نیاز دارند. بالا و کناره‌‌های دستگاه خود را با شیشه پاک کن تمیز کنید تا به روکش آسیبی وارد نشود. حفظ سطح از پیش نصب شده کارخانه بهترین راهی است که می‌توانید دستگاه خود را برای مدت طولانی روشن نگه دارید.

4. باقی مانده مواد شوینده را تمیز کنید

ماشین‌های لباسشویی بقایای مواد شوینده را نیز جمع آوری می‌کنند. علیرغم تلاش شما برای استفاده از بهترین شوینده‌ها یا نرم کننده‌های موجود در بازار، باقی آنها به مرور زمان چسبناک شده و بوی نامطبوع ایجاد می‌کنند. بهترین راه برای تمیز کردن این باقی مانده‌های چسبنده، پاک کردن آن با یک پاک کننده ظرفشویی ملایم است. همچنین فراموش نکنید که داخل درام را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید زیرا به مرور زمان باعث ایجاد پرز، مواد شوینده و کثیفی می‌شود.

5. درب دستگاه را باز بگذارید

درب ماشین لباسشویی خود را بلافاصله پس از استفاده از آن نبندید. این یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که اکثر مردم مرتکب می‌شوند. آنها فکر می‌کنند باز نگه داشتن درب باعث ایجاد کثیفی و گرد و غبار در داخل دستگاه می‌شود. باز گذاشتن درب به مدت 15 تا 30 دقیقه رطوبت را از بین می‌برد و از ایجاد کپک و باکتری در دستگاه شما جلوگیری می‌کند. این کار همچنین لگن را به خوبی خشک نموده و از قطعات در برابر آسیب‌های ناشی از رطوبت محافظت می‌کند.

6. محفظه ورودی مواد شوینده را تمیز کنید

ماشین لباسشویی‌های اتوماتیک دارای ظروف جداگانه برای مواد شوینده و نرم کننده پارچه هستند. این دستگاه‌ها به طور خودکار این مواد را با آب مخلوط کرده و در لگن دستگاه می‌ریزند. استفاده طولانی مدت از این محفظه‌ها بدون تمیز کردن مرتب، آنها را به پناهگاهی برای باکتری‌ها و عناصر سمی غلیظ تبدیل می‌کند. تصور کنید لباس‌هایتان در این تجمع باکتری‌های مضر شسته می‌شوند. این کار دستگاه شما را آلوده نموده و بر کیفیت تمیز کردن نیز تأثیر می‌گذارد. برای خلاص شدن از شر چنین مسائلی، باید به طور مرتب دیسپنسرها را تمیز کنید.

7. شلنگ‌ها را مرتب بررسی کنید

برای جریان روان آب به داخل و خارج دستگاه خود، باید مراقب شلنگ‌های دستگاه باشید. هر دو ماشین لباسشویی نیمه اتوماتیک و اتوماتیک دارای سه شیلنگ هستند که دو شیلنگ ورودی و یکی خروجی است. اطمینان حاصل کنید که ورودی‌ها به درستی به منبع آب متصل شده‌اند و ترک یا نشتی نداشته باشند. این کار از هدر رفتن آب نیز جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، فراموش نکنید که هر از گاهی وضعیت خروجی یا شلنگ تخلیه را بررسی کنید.

8. فیلتر را تمیز کنید

ماشین لباسشویی‌های نیمه اتوماتیک دارای فیلتر پرز داخل وان لباسشویی هستند. این فیلتر پرزها و سایر ذرات کثیفی را از فرآیند شستشو استخراج کرده و در کیسه‌ای جمع می‌کند. این فیلتر را هم باید هر چند وقت یکبار تمیز کنید. این به این دلیل است که پس از پر شدن، فیلتر قادر به جمع‌آوری زباله‌های باقی مانده در آب نیست. این زباله‌ها روی لباس شما گیر کرده و در دستگاه نیز جمع می‌شود که به نوبه خود عمر دستگاه شما را کاهش می‌دهد و بر عملکرد آن تأثیر منفی می‌گذارد.

9. به دقت از ماشین لباسشویی استفاده کنید

ماشین لباسشویی شما ممکن است ظرفیت شستشوی بالا و موتور قدرتمندی داشته باشد اما همچنان یک قطعه ظریف است. نیاز به عملیات دقیق و مراقبت مناسب دارد. شما نباید لباس‌ها را در دستگاه قرار دهید. این ساک مسافرتی نیست که بتوانید بیش از ظرفیت در آن قرار دهید. قرار دادن لباس بیش از اندازه به این معنی است که دستگاه به درستی نمی‌چرخد و بر حرکت دایره‌ای درام تأثیر می‌گذارد.

10. شوینده مناسب را انتخاب کنید

انتخاب یک شوینده خوب ماشین لباسشویی به بودجه و نیازهای شستشوی خاص شما بستگی دارد. برخی از افراد ترجیح می‌دهند از شوینده‌های مخصوص ماشین استفاده کنند در حالی که برخی دیگر از شوینده‌های معمولی استفاده می‌کنند. نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که شوینده‌ای که استفاده می‌کنید نباید خیلی سخت یا قلیایی باشد، زیرا هم به قطعات ماشین و هم به لباس شما آسیب می‌رساند. بنابراین، مواد شوینده مناسب را انتخاب کنید.

حالا که با نکات نگهداری از ماشین لباسشویی آشنا شدید، تمامی این نکات را رعایت نمایید تا عمر دستگاه شما طولانی‌تر و کاربرد آن بهتر شود. تمامی این نکات توسط تیم باما کالا به شما زمان خرید ماشین لباسشویی توضیح داده می شود. فروشگاه باما کالا با ارائه توصیه‌های کاربردی به شما عزیزان برای حفظ و نگهداری لوازم برقی خود کمک می‌نماید.

  • تحریریه
  • خرداد 11, 1401
  • 226 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!